Kastracija, sterilizacija

Kastracija ir sterilizacija - tai chirurginė operacija skirta gyvūno reprodukcinei funkcijai panaikinti.

Kalių ir kačių rujos metu, dėl lytinio potraukio pakinta patinų ir patelių elgesys, kuris šeimininkams dažniausiai nėra malonus ir sukelia papildomų rūpesčių. Rujojančias kales ir kates reikia saugoti nuo susikergimo, patinai tampa agresyvesni, sunkiau kontroliuojami. Atsitiktinai susikergus patelėms sulaukiama palikuonių vados.
Lytinis potraukis stipresnis jauniems gyvūnams su amžiumi silpnėja, tačiau vyresnės patelės dažnai serga gimdos, kiaušidžių ir pieno liaukų ligomis, o patinai – prostatos ligomis. Kastracija ir sterilizacija gali padėti apsaugoti kales ir kates nuo kiaušidžių ir gimdos susirgimų, o vyriškos lyties gyvūnus nuo prostatos ligų.

Kačių ir kalių sterilizacija
Operacijos metu patelėms pašalinamos kiaušidės ir gimda.
Įprastinė operacija atliekama atveriant pilvo ertmę.
Laparoskopinę sterilizacija, tai endochirurginė operacija su minimalia invazija. Jos metu nereikia daryti ilgesnio pjūvio pilvo srityje, operacija atliekama per 2 skylutes.

Šunų ir katinų kastracija
Šunims ir katinams operacijos metu pašalinamos sėklidės. Operacija paprastesnė, kadangi nereikia atverti pilvo ertmės.
Patinams kriptorchidams sėklidei pašalinti iš pilvo ertmės atliekama laparoskopinė operacija.

Visi gyvūnai operuojami taikant bendrą nejautrą.

Sterilizacija ir kastracija dažniausia atliekama 5 - 6 mėnesių amžiaus gyvūnams. Jauniems gyvūnams operacija padeda nuslopinti ar panaikinti lytinius instinktus.
Šios operacijos gali būti atliekamos ir vyresniems gyvūnams reprodukcijos nutraukimo bei gydymo tikslu. Kiekvienu atveju klausimus dėl galimos rizikos galima aptarti su veterinarijos gydytoju.